Young Chelsea logo
Young Chelsea Bridge Club
07555 287005youngchelsea@btconnect.com Young Chelsea Facebook icon
ONE OF THE WORLD’S GREAT BRIDGE CLUBS
All ages, come and enjoy duplicate bridge—students free

Young Chelsea Knockout 2018

 

The Young Chelsea Knockout (YCKO) is an annual teams event that runs on “double elimination” lines. Other than in the semifinal and final a team has to lose two matches before it is knocked out. The undefeated team gets a bye through the round before the semifinal stage, and has the option of extending one of the semifinal or final by eight boards should it be behind at the normal end of the match. Only YC members may take part in this competition. The 2018 YCKO begins in March 2018.

 

The winning team will again receive a £1,000 prize. The winning team is also expected to be eligible for a play‑off match against the team winning the 2019 London Championship Teams of Four to decide which team will represent London in the 2020 Lederer invitation tournament.

 

All matches are played at the YC. Matches in the early rounds are of 24 boards, and are at the standard duplicate price of £10 per person. (The price includes half‑time refreshments.) Entry into the event costs a low one‑time payment of £5 per person.

 

All Round Four matches are complete. Please would teams involved in round Five endeavour to play their matches as soon as possible.

 

Round Five Undefeated Pool Draw (and result when completed).

 

 

Sally BROCK } ————————
Andrew BLACK

 

 

Round Five Once‑Defeated Pool Draw (and result when completed).

 

 

Ray ROBINSON } ————————
Bernard TELTSCHER
Jerry COPE } Claire ROBINSON
Claire ROBINSON
Brian CALLAGHAN }
Louise SELWAY
James THROWER } François PICARD
François PICARD

 

 

Team rosters.

 

1.  David MULLER, Trevor Matthews, Gordon Rainsford, David Ewart
2.  Claire ROBINSON, Susanna Gross, Peter Taylor, Neeraj Tanna, Croz Croswell, John Atthey
3.  Brian CALLAGHAN, Heather Dhondy, Joe Fawcett, Richard Granville, David Burn
4.  Gitte HECHT‑JOHANSEN, Szczepan Smoczyński, Mariusz Rolczak, Ben Ritacca
5.  Andrew BLACK, Phil King,  Andrew McIntosh, Gunnar Hallberg
6.  Louise SELWAY, Will Roper, Sasha Cooper, Nick Krempel
7.  Stephen POPHAM, John Pemberton, John Dean, Bill Pencharz, Nick Dean
8.  David NEWMAN, Chris Brewin, Brian Kelly, Nigel Bird
9.  Jerry COPE, Alan Kay, Francis Morton, Anthony Golding
10.  Tim GAULD, Brian McGuire, John Vos, Dimitre Stoev
11.  Mike BELL, Sarah Bell, Tim Leslie, David Staton, Keiran Dyke
12.  Barry STOKER, Mike Davis, Brian Ransley, Rosie White
13.  Ray ROBINSON, Jerry Harouni, Ed Scerri, Gary Jones, Richard Bowdery
14.  James THROWER, Ali Ahmed, Neil Rosen, Martin Jones, Graham Orsmond
15.  Sally BROCK, Barry Myers, Frances Hinden, Graham Osborne, Mike Scoltock
16.  Chris GOODCHILD, Mike Smyth, Roy Westwater, Peter Brook
17.  Chris DUCKWORTH, Graham Sadie, Simon Cearns, Mike Graham, Simon Cochemé
18.  Jonathan DAVIS, Patrick Lawrence, Oliver Lawrence, Kiril Delev
19.  Kath STYNES, Gad Chadha, Debbie Sandford, Jackie Fairclough, Stuart Nelson
20.  François PICARD, John Cox, Christophe Grosset, Shireen Mohandes, Andy Bowles
21.  Jonathan HARRIS, Steve Root, Niall Igoe, Shahzaad Natt
22.  Keith LAI, Alex Birchall, Qian Li, Tony Ye
23.  Bernard TELTSCHER, Victor Silverstone, Tom Townsend, Alex Hydes

 

 

Sally BROCK } Sally BROCK
Jerry COPE
Andrew BLACK } Andrew BLACK
Ray ROBINSON

 

 

Round Four Once‑Defeated Pool Draw (completed with results).

 

 

Tim GAULD } Bernard TELTSCHER
Bernard TELTSCHER
David MULLER } Claire ROBINSON
Claire ROBINSON
Chris DUCKWORTH } Brian CALLAGHAN
Brian CALLAGHAN
Kath STYNES } Louise SELWAY
Louise SELWAY
Mike BELL } James THROWER
James THROWER
Jonathan DAVIS } François PICARD
François PICARD

 

 

Round Three Undefeated Pool Draw (completed with results).

 

 

Sally BROCK } Sally BROCK
Kath STYNES
Brian CALLAGHAN } Jerry COPE
Jerry COPE
Andrew BLACK } Andrew BLACK
James THROWER
François PICARD } Ray ROBINSON
Ray ROBINSON

 

 

Round Three Once‑Defeated Pool Draw (completed with results).

 

 

Tim GAULD } Tim GAULD
David NEWMAN
Bernard TELTSCHER } Bernard TELTSCHER
Keith LAI
David MULLER } David MULLER
Stephen POPHAM
Claire ROBINSON } Claire ROBINSON
Barry STOKER
Chris DUCKWORTH } Chris DUCKWORTH
-BYE-
Jonathan HARRIS } Louise SELWAY
Louise SELWAY
Chris GOODCHILD } Mike BELL
Mike BELL
Gitte HECHT‑JOHANSEN } Jonathan DAVIS
Jonathan DAVIS

 

Round Two Undefeated Pool Draw (completed with results).

 

Sally BROCK } Sally BROCK
Chris DUCKWORTH
Kath STYNES } Kath STYNES
David MULLER
Brian CALLAGHAN } Brian CALLAGHAN
Claire ROBINSON-
Jonathan HARRIS } Jerry COPE
Jerry COPE
Andrew BLACK } Andrew BLACK
Gitte HECHT‑JOHANSEN
Bernard TELTSCHER } James THROWER
James THROWER
François PICARD } François PICARD
Tim GAULD
Chris GOODCHILD } Ray ROBINSON
Ray ROBINSON

 

 

Round One Draw (completed with results).

 

Sally BROCK } Sally BROCK
-BYE-
Jonathan DAVIS } Chris DUCKWORTH
Chris DUCKWORTH
Kath STYNES } Kath STYNES
-BYE-
David MULLER } David MULLER
-BYE-
Brian CALLAGHAN } Brian CALLAGHAN
-BYE-
Claire ROBINSON } Claire ROBINSON
David NEWMAN
Jonathan HARRIS } Jonathan HARRIS
Keith LAI
Jerry COPE } Jerry COPE
-BYE-
Andrew BLACK } Andrew BLACK
-BYE-
Barry STOKER } Gitte HECHT‑JOHANSEN
Gitte HECHT‑JOHANSEN
Stephen POPHAM } Bernard TELTSCHER
Bernard TELTSCHER
James THROWER } James THROWER
-BYE-
François PICARD } François PICARD
-BYE-
Tim GAULD } Tim GAULD
Mike BELL
Louise SELWAY } Chris GOODCHILD
Chris GOODCHILD
Ray ROBINSON } Ray ROBINSON
-BYE-

 

 

Page last updated 11 March 2019

ONE OF THE WORLD’S GREAT BRIDGE CLUBS